O nás

Kdo jsme a jak to začalo?IMG_7194

Jsme dvě maminky, Veronika Dohnalová a Martina Žákovská, kterým není jedno, jaký odkaz zde zanechají svým dětem. Věříme, že nám bylo souzeno se potkat. Máme společný sen a skvěle se pro jeho dosažení doplňujeme.

Původní myšlenka na obchod s regionálními produkty je stará už pět let, ale situace se nakonec vyvinula jinak. Sen však zůstal. Postupem času, s přibývajícími členy našich rodin, začal přibývat i vyprodukovaný odpad. Přestože jsme jej poctivě třídili, stále jej bylo dost.

Po nástupu na rodičovskou jsme začaly žít jiným životním stylem a dostaly se k novým informacím týkajících se života bez odpadu. Od té doby nás těší hledat nové možnosti, jak redukovat odpad v našich domovech.

 

Proč to děláme?

Uvědomujeme si, že Země je dědictví naše i našich dětí. A je jen jedna. Žádný plán B, kde žít, nemáme. Dnešní konzumní společnost stále nabývá a spolu s ní i odpad, kterého se neumíme zbavit. Nejlepší řešení je podle nás odpad vůbec nevytvářet.

Věříme, že je na Přerovsku mnohem více lidí, kteří přemýšlejí stejně a rádi by svůj odpad omezili již při nakupování. A kromě odpadu i uhlíkovou stopu, která vzniká při dojíždění do bezobalových obchodů v okolních městech. A tak jsme se rozhodli tuto možnost Přerovanům nabídnout.

 

Co je náš cíl?

Chceme vytvořit místo, které bude nabízet příjemné plnění povinností každodenního nakupování. Představujeme si prostor, kam budete chodit rádi, s úsměvem a bude vás těšit se s námi potkávat, sdílet své zkušenosti a také tvořit a pomáhat. Naší snahou je omezit odpad v celém dodavatelsko-odběratelském řetězci. Z toho důvodu nabízíme v obchůdku široký sortiment zboží převážně na váhu do vlastních (příp. vratných nebo recyklovatelných) obalů. Můžete si nakoupit trvanlivé potraviny, drogerii, kosmetiku i doplňky do domácnosti. Důležité je pro nás získávání kvalitního zboží z lokálních zdrojů, kde to jen bude možné.

 

... a ještě něco navíc

Společně vytváříme komunitu lidí, kteří jsou, stejně jako my, nadšení do života bez odpadu a chtějí sdílet nápady na ochranu životního prostředí. Také plánujeme postupně rozšířit naši přednáškovou činnost pro širokou veřejnost, se kterou jsme začali v listopadu 2019. Podařilo se nám zorganizovat přednášky v Přerově, Pavlovicích u Přerova, Oseku nad Bečvou, Jindřichově a Hranicích na Moravě. Pokaždé nás mile překvapila účast i zapojení lidí. Díky tomu věříme, že má tento projekt v Přerově opravdu smysl.