Jak na domácnost bez odpadu

Tipy, jak zamezit ve vaší domácnosti tvorbě odpadu, který putuje do popelnic ať už na recyklovaný nebo komunální odpad.

1. Kompostujte

Přemýšlíte, čím začít? Jednoznačně tříděním organických zbytků, které uložíte do bioodpadu nebo do přímo do kompostéru na vlastní zahradu. Náklady na pořízení vlastního kompostéru nejsou nijak závratné, případně si vystačíte i s „hromadou“ na zahradě. Internet je plný tipů, jak organické zbytky materiálu efektivně přeměnit na vysoce kvalitní špičkový kompost. Ve městech můžete využít popelnice na bioodpad, které jsou vyváženy do městských kompostáren.
Tímto jednoduchým krokem si snížíte obsah vaší popelnice o téměř 40%.

2. Mějte doma méně věcí.

Ústředním heslem tohoto bodu je „minimalismus“. Snažte se mít doma jen věci, které opravdu potřebujete. Nejenže bude pro Vás jednodušší uklidit Vaši domácnost, ale mít méně věcí znamená jich také méně vyhazovat.

3. Používejte látkovou tašku a látkové pytlíky.

Noste s sebou vždy opakovaně použitelnou tašku z přírodního materiálu a látkové pytlíky, ve kterých si můžete odnést případný nákup. Pokud je zapomenete doma, snažte se improvizovat a buďte v tom kreativní, bavte se vymýšlením, v čem si nákup můžete odnést domů, aby to nemusela být nově zakoupená igelitka. Porozhlédněte se v obchodě po použitých papírových pytlících nebo krabicích od zboží, které čekají na svou cestu do odpadu.

4. Noste si vlastní láhev na pití a kelímek na kávu.

Představte si to množství plastových lahví v řadě za sebou, které za rok nevyprodukujete, pokud si každý den s sebou vezmete vlastní láhev na pití. Vlastní barevné kelímky na kávu jsou v současnosti téměř již módním doplňkem a ve spoustě kavárnách dostanete na pokladně slevu na vlastní kelímek.

5. Omezte nákupy nového oblečení.

Textil je jeden z materiálů, který současný svět stále neumí recyklovat (přeměnit oblečení znovu na vlákna, ze kterých budou vyrobené jiné nové módní kousky). Každý kus oblečení, se kterým se ve vašem šatníku rozloučíte a nenajdete mu jiné využití, dostane již jedině jednosměrnou jízdenku do spalovny nebo na skládku odpadu. Zkuste pro vaše oblečení najít někoho, kdo jej bude dál rád nosit, využívejte internetové portály nabízející prodej nebo výměnu vašeho oblečení (např. Vinted, Market place na Facebooku nebo Bazos.cz).

6. Skoncujte s jednorázovými pomůckami.

Odmítejte jednorázové pomůcky, které automaticky dostáváte nebo jsou vám nabízeny a po jednom použití skončí v odpadkovém koši. Ať už jde o jednorázová brčka, plastové misky, kelímky či příbory. Poproste obsluhu o zapůjčení sklenice či klasického příboru se slibem navrácení nebo si noste svůj vlastní. Tam, kde se netvoří poptávka, přestane se tvořit i nabídka a je to tedy jedna z cest, jak používání jednorázových pomůcek nepodporovat.

7. Nekupujte papírové ubrousky a papírové kapesníky.

Vychází z bodu výše. Kuchyňské jednorázové ubrousky snadno nahradíte nastříhanými kousky látky, které po použití vhodíte do koše na prádlo a operete spolu s utěrkami. Namísto papírových kapesníků se čím dál více lidí vrací zpět k látkové variantě kapesníků. Říkáte si, co nabídnete návštěvě, až vás poprosí o kapesník? Věnujte jim jeden svůj látkový a inspirujte je tak k jejich používání. Nový majitel si na vás navíc často vzpomene nebo jeho vrácení může být milá záminka k tomu se opět vidět.

8. Naučte se nakupovat bez obalů.

Porozhlédněte se ve svém okolí, kde se nachází nejbližší bezobalový obchod a vyrazte se skleničkami, krabičkami a pytlíky na svůj první nákup.

9. Vyrábějte si vlastní čisticí prostředky.

Není na tom nic složitého a spoustu materiálu a pomůcek si snadno a levně nakoupíte ve zmíněném bezobalovém obchodě nebo najdete i doma (např. ocet, kyselinu citronovou nebo jedlou sodu).

10. Buďte kreativní :-)

Hledejte vlastní cesty a způsoby, jak ušetřit odpad. Buďte hraví a popusťte uzdu své fantazii. Začněte s jednou věcí, kterou objevíte ve vašem koši (nebo která se vám tam vyskytuje nejvíce) a hledejte možnosti, jak již tento odpad ve svém domově nevytvářet. Uvidíte, že je to mnohem snažší, než se na první pohled může zdá.